Damar Tıkanıklığı Nedir?
Damar Tıkanıklığı nedir nasıl bir hastalıktır en çok kimlerde görülür tedavisi nasıldır hangi bitkiler bu hastalığa iyi gelir merak ettiğiniz herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz...

Atardamar Tıkanıklıkları:

Akut (ani gelişen) ya da kronik tıkanıklıkları şeklinde sınıflandırılabilir. Akut damar tıkanıklığının en önemli sebebi, bozuk organlarda en sıklıkla bozuk kese kapakçıkları üzerinde oluşan pıhtıların(690-96 kod sayılı arijin) kopup tıkanıklık oluşan bölgedeki damarı tıkamasıdır.

Bu durumda tıkanan damarın olduğu bölgenin aşağısında dolaşım aksar. Saatler içerisinde şiddetli ağrı, ayakta bacakta soğuma, renk değişikliği (morarma) ortaya çıkar.

Bu durum ilk 4-6 acil cerrahi müdahale gerektirir. Ameliyatla damar içindeki pıhtı özel bir kateter yardımıyla temizlenir. Bu müdahalede gecikilirse dokularda geri dönüşümsüz hasar ortaya çıkar. Ameliyat sonrasında damar tıkanıklığı oluşturan nedene yönelik araştırma yapılmalı ve hastanın tedavisi buna göre sürdürülmelidir.
Kronik Tıkanıklıklar:

Halk arasında Damar Sertliği olarak bilinen atheresclerozis kr. yavaş gelişin damar tıkanıklıklarının en önemli nedenidir. Atheresclerozisin nedenleri arsında yüksek serum Kolesterol düzeyleri, hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, genetik faktörler sayılabilir. Atheresclerozis sonucunda damar duvarında bir plak oluşur. Ve zaman la büyüyerek kan akımını engellemeye başlar. Kan akımındaki engellenme derecesine göre klinik belirtiler farklılık gösterir.

Hafif tıkanıklıkta uzun zaman yürüme sonrası bacakta ağrı, uyuşukluk, güçsüzlük gibi belirtiler oluşur. Tıkanıklık derecesi arttıkça daha aç mesafelerde yürümekle ağrı oluşur.

Hastalığın ileri aşamalarında dinlenir ağrısı ortaya çıkar. Beslenemeyen kanlanması bozulmuş dokularda yaralar oluşmaya başlar.

Erken dönemde başvuran hastalarda, atheresclerozis kontrol altına alacak ve peri ferik dolaşımı destekleyecek ilaç tedavileri verilirken hastalığın ileri aşamaları cerrahi tedavi gerektirir.

Genellikle uygulana ameliyatlar tıkalı damarın aşağısındaki bölgeye kanın taşınmasını sağlayacak yapay damar greftleri yerleştirilmesi şeklindeki by-pars ameliyatlarıdır.

Kronik atar damar tıkanıklarının bir başka yaygın formu Buerger hastalığıdır. Sıklıkla sigara içicisi genç erkek hastalarda bacaklardaki küçük atar damarları ve çoğunlukla birlikte küçük toplardamar ve sinir kılıflarını da tutan bir hastalıktır.

Yürümekle bacak ağrısı, bacakta Soğukluk soğuk duyarlılığı, tekrarlayan yüzeysel damar iltihabı atakları gibi belirtileri vardır. İlerleyen dönemlerde dinlenip durumunda ciddi ağrı, ülser diye adlandırılan yara oluşumları ve güngren sıklıkla görülür.

Erken dönemde sigaranın bırakılması ile hastalığın şiddetlenmesi büyük ölçüde engellenebilir. Ancak sıklıkla cerrahi müdahale gerektirir. damar tıkanıklıkları

Toplar Damar Tıkanıklıkları:

Bacaklardaki derin toplar damarların tıkanmasına derin ven trombozu denilmektedir.derin ven trombozu sıklıkla uzun süreli yatak istirahatı sonrası ortaya çıkar.bunun dışında DVT oluşturabilecek nedenleri şöyle sıralayabiliriz.

Büyük ameliyatlar sonrası

Pravma(yaralanmalar özellikle bacak ve kalça kırığı)

Uzun süreli yolculuklar

Damar içine takılı cihazların varlığı

Kan pıhtılaşma hastalıkları

Kanser ve kanser tedavisi

Gebelik dönemi (hormonal değişikliklere bağlı)

Östrojen içeren doğum kontrol hapı gibi ilaçların kullanılması

Derin ven trombozunda oluşan pıhtı damar içerisinde kan akımını engeller. Ayrıca bu pıhtı olduğu yerden kopup kan akımına karışarak başka organ damarlarında tıkanıklık oluşturabilir.en sıklıkla tutulan yer akciğer atardamarıdır ve akciğer enferiküsü oluşabilir.

Akut DVT gelişen bacakta ani oluşan ağrı, diğer bacağa göre çapta artma, bazen ısı artımı, renk değişikliği oluşur. Akut DVT tedavisi pıhtı çözücü ve stalize edici ilaçlarla bacaklara basınç uygulayan çaplarda yapılır.

Bacakta yürümekle ortaya çıkan ağrı, ani oluşan şiddetli ağrı, renk değişikliği diğer tarafa göre çap ve ısı farkı, ayak parmaklarında iyileşmeyen yaralar gibi belirtiler görüldüğünde damar tıkanıklığı yönünde hasta tetkik edilmeli ve tedavisi planlanmalıdır
anasayfaya dönmek için tıklayınız